Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Latarnik” - Tęsknota Skawińskiego za ojczyzną - rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nadrzędnym problemem poruszonym przez Henryka Sienkiewicza w noweli „Latarnik” jest tęsknota głównego bohatera za ojczyzną. Skawiński jest emigrantem, obecnie przebywa Republice Zjednoczonej Panamy w Stanach Zjednoczonych. Podczas rozmowy z konsulem amerykańskim Izaakiem Falconbridgem Polak przedstawił stos świadectw służby wojskowej, co świadczy o jego wielkim oddaniu ojczyźnie. Skawiński był walecznym żołnierzem, dla dobra kraju był w stanie poświęcić życie. Główny bohater bronił honoru Polski w m.in. w powstaniu listopadowym oraz podczas Wiosny Ludów w 1848 roku.

Kiedy poznajemy Skawińskiego, jest on już siedemdziesięcioletnim staruszkiem, który nie był w ojczyźnie od czterdziestu lat. Przez te lata tułał się po całym świecie, był na Kubie, w Kalifornii, w Indiach Wschodnich, w Afryce oraz Australii. Życie zmuszało go do ciągłej zmiany miejsc.

Na początku noweli Polak nie do końca jest świadomy, jak bardzo brakuje mu kraju. Po wielu latach spędzonych na podróżach, Skawiński nie odczuwał już tak silnej potrzeby powrotu do domu. Przyzwyczaił się do sytuacji, gdzie nie widuje się już ze swoimi rodakami i nie słyszy języka polskiego. Jednakże główny bohater nie odizolował się całkowicie od swojej ojczyzny. Odwiedzając...

Podobne wypracowania