Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - charakterystyka Bogumiła Niechcica

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bogumił Niechcic, bohater „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej, jest jedną z najsympatyczniejszych postaci w powieści. Cechuje go skromność i pracowitość, niezwykłe zamiłowanie do roli. Cichość jego charakteru graniczy czasami z mrukliwością, choć on sam nigdy świadomie nie wyrządziłby nieuprzejmości innym. Prostolinijny i niezwykle uczciwy dbał o dobre relacje z ludźmi, nade wszystko kochał żonę i dzieci.

Kiedy poznaje Barbarę, ma trzydzieści sześć lat, a za sobą różne przejścia. Rzadko o nich mówi, a jeżeli już, to jedynie na zasadzie krótkich wspomnień, półsłówek, niedopowiedzeń. Z jego wypowiedzi można wywnioskować, że jako piętnastoletni chłopiec z ojcem brali udział w powstaniu styczniowym. Wspomina mogiłę powstańców, na którą Barbara nosiła kwiaty, a w której on miał być pochowany. Po stłumieniu powstania Bogumiłem zaopiekowała się bogata rodzina z Warszawy, która nie aprobowała udziału Niechciców w zrywie narodowościowym. Bohater nie zagrzał u nich długo miejsca. Pragnąc odnaleźć ojca na Syberii, wstąpił do armii rosyjskiej, jednak kłótnia z oficerem położyła kres jego karierze wojskowej. Bogumił imał się różnych prac w Czechach, pracował w kilku majątkach i tym sposobem od...

Podobne wypracowania