Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Redliński „Konopielka” - charakterystyka Kaziuka Bartoszewicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kaziuk Bartoszewicz to główny bohater powieści Edwarda Redlińskiego „Konopielka”. On też jest narratorem tej opowieści o zetknięciu się prostego świata wsi z nowoczesnością. Na jego przykładzie zostaje przedstawiony proces przemiany światopoglądu chłopskiego. Na początku Kaziuk jest zwykłym chłopem, utrzymującym siebie i swoją rodzinę z niewielkiego gospodarstwa. Mieszka w chacie podobnej do innych, dzieląc ją ze starym ojcem, żoną i kilkorgiem dzieci. Życie całej rodziny skupia się wokół pracy na roli. Wszystkich zajmują proste prace, a ich rytm życia toczy się niezmiennie od wielu pokoleń.

Kaziuk przekazuje synowi wiedzę, którą nabył od swojego ojca, a ten od dziada i tak przez pokolenia. Kaziuk święcie wierzy w to, co przekazali mu starsi, nie szuka dodatkowych wyjaśnień ani potwierdzenia prawd, które przecież uświęca tradycja. Ze spokojem wyjaśnia synowi, że taki już jest porządek świata. Dziecko ma bardziej dociekliwy umysł i czasem zadaje pytania, dlaczego, albo skąd to wiadomo, ale ojciec ze spokojem wyjaśnia mu , że tak jest, bo zawsze tak było. Tłumaczy na przykład, że nie można ściąć drzewa, które rośnie przy chałupie, bo zasadził je jego ojciec, kiedy on się urodził. Gdyby ściąć to drzewo, on również umrze....

Podobne wypracowania