Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata” - charakterystyka Wolanda

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Początkowo Bułhakow nadał pisanej przez siebie powieści tytuł „Konsultant z kopytem”, co bezpośrednio wskazywało na postać szatana jako głównego bohatera historii. W kolejnej wersji pisarz zdecydował się wyróżnić poprzez tytuł wątek miłosny, ale Woland pozostał bohaterem pierwszoplanowym, obecnym w całym toku akcji – nawet na drugim planie wydarzeń rozgrywających się w Judei.

Woland przybywa do Moskwy pod postacią tajemniczego cudzoziemca, konsultanta do spraw czarnej magii, w której to dziedzinie jest „jedynym specjalistą na świecie”. W sytuacjach oficjalnych odgrywa rolę dystyngowanego profesora. W takiej postaci włącza się do rozmowy Berlioza z Iwanem Bezdomnym na Patriarszych Prudach, tak pojawia się na scenie Teatru „Varietes”, taki jest w rozmowie z Lichodiejewem, ale – jak się później okazuje – każdy zapamiętał go nieco inaczej i w efekcie stworzenie portretu pamięciowego przez władze jest niemożliwe: „I tak, na przykład, pierwszy z nich stwierdza, że człowiek ów był niskiego wzrostu, miał złote zęby i utykał na prawą nogę. Drugi zaś twierdzi, że człowiek ten był wręcz olbrzymem, koronki na jego zębach były z platyny, a utykał na lewa nogę. Trzeci oznajmia lakonicznie,...

Podobne wypracowania