Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Asnyk „Jednego serca” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Adama Asnyka o incipicie „Jednego serca” wszedł w skład cyklu opublikowanego w 1876 roku pod tytułem „Publiczność i poeci”, później zaś był wielokrotnie przedrukowywany w kolejnych wydaniach „Poezji”. Został on ujęty w formę sonetu o regularnych, 11-zgłoskowych wersach ze stałą średniówką, którego melodyjność podkreślają dodatkowo rymy: krzyżowe w tetrastychach oraz sąsiadujące w porządku CCD CCD w tercynach.

Podmiot liryczny ujawnia się tu bezpośrednio już w pierwszej strofie, określając z góry temat przewodni całej wypowiedzi: „Jednego serca trzeba mi na ziemi!”. Za pomocą tak skonstruowanej metafory odwołuje się do osoby, stanowiącej przedmiot jego tęsknoty i - najwyraźniej - niespełnionej miłości, nie przedstawiając jej jednak w oglądzie całościowym, ale poprzez wymienienie poszczególnych części jej ciała: serca, ust, oczu i rąk. Każda z nich wyznacza charakterystyczny dla siebie obszar marzeń i tęsknot podmiotu lirycznego poprzez przypisanie im zbawiennej działalności we współpracy z analogicznymi organami „ja” mówiącego. Otwierające tę enumerację serce posiada właściwości dwojakiego rodzaju, wprowadzając bowiem podmiot liryczny w drżenie, jednocześnie...

Podobne wypracowania