Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Théodore Géricault „Tratwa Meduzy” - opis obrazu, interpretacja

Theodore Gericault, Tratwa Meduzy, Tratwa Meduzy opis obrazu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obraz francuskiego artysty Théodore Géricault zatytułowany „Tratwa Meduzy” pochodzi z 1819 roku, obecnie zaś znajduje się w kolekcji paryskiego muzeum Luwr. Dzieło zostało wykonane farbami olejnymi na płótnie o sporych rozmiarach – nieco ponad 4x7 metrów, zaś pracę nad nim poprzedziło wykonanie wielu szkiców zainspirowanych po części obserwacjami poczynionymi w czasie wizyt w szpitalu dla obłąkanych.

Przedstawiona na artefakcie scena odnosi się do tragicznej historii rozbitków z fregaty „Meduza”, która zatonęła u wybrzeży Afryki w 1816 roku. Oficerowie statku mieli opuścić go w trakcie wypadku, pozostawiając na pewną śmierć niemal 150 pasażerów, dla których zabrakło miejsca w szalupach ratunkowych. Rozbitkowie zbudowali naprędce ogromną tratwę, jednak łodzie, które miały ją ciągnąć, szybko odpłynęły, po raz kolejny pozostawiając zrozpaczonych pasażerów na pastwę losu.

Po trzynastu dniach misja ratunkowa odnalazła tratwę, na której ze stu pięćdziesięciorga osób pozostało piętnaście, przy czym pięć z nich zmarło niedługo po powrocie na ląd. Po całej Francji zaczęły wówczas krążyć mrożące krew w żyłach opowieści o przemocy pomiędzy rozbitkami,...

Podobne wypracowania