Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Palinodia” - interpretacja, opracowanie

Palinodia jest jedną z odmian satyry. Poeta sięgał po niego, by pozornie odwołać postawione wcześniej zarzuty, jednak w rzeczywistości jeszcze je wzmacniał. Taki właśnie tytuł nadał Ignacy Krasicki swojemu dziełu, w którym pragnie „przeprosić” wszystkich za bezlitosną krytykę.

Dzieło rozpoczyna się wyrzutami stawianymi sobie przez autora. Wydaje się on uświadamiać sobie, że poprzednie satyry nie przyniosły żadnego efektu, a jedynie sprawiły wiele przykrości ludziom mogącym odnieść je do siebie. Dlatego, aby wynagrodzić im poniesione straty, autor postanawia chwalić. Czyni to w następujący sposób: „(…) Oszukać to kunszt doskonały, / Tyś mistrz w kunszcie, więc winne odbieraj pochwały”. Każdy czytelnik może odczuć ironię, która stanowi podłoże tego tekstu. Krasicki doskonale wykpiwa godne nagany postawy. Niewytrawny odbiorca (naprawdę może zrozumieć je jako pochwałę.

Poeta krytykuje w sposób bardzo przemyślany. Swoje uwagi kieruje imiennie, jednak nie do jakiejś konkretnej osoby. Używa imion typowo polskich, przez co każdy odbiorca z tłumu może odnieść tekst do siebie. „Janie zacny, coś ojców majętność utracił, / Fraszka złoto, masz sławę, masz tych, coś zbogacił. / Brzmi wdzięczność, miło słuchać,...

Podobne wypracowania