Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

E. E. Schmitt „Dziecko Noego” - opracowanie powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Dziecko Noego” to poruszająca książka o losach małego żydowskiego chłopca i jego przyjaciół. Bohatera poznajemy w czasie okrutnej wojny, musi się on ukrywać przed funkcjonariuszami gestapo.

Joseph ma siedem lat. Rodzice martwią się o losy syna, dlatego w celach bezpieczeństwa umieszczają go w rodzinie państwa de Sully. Niestety rozpoczynają się faszystowskie represje i chłopiec nie jest tam bezpieczny.

Pod swoją opiekę bierze go ojciec Pons, który prowadzi sierociniec. Znajduje się tam więcej żydowskich dzieci, które wiedzą, że aby przeżyć muszą ukrywać swoją prawdziwą tożsamość. Po przybyciu do domu dziecka Joseph zaprzyjaźnia się z innym Żydem, Rudim.

Podświadomie dzieci czują, że są sobie bardzo bliskie, choć nie padają żadne deklaracje. Dzięki ojcu Pensowi Joseph zaczyna rozumieć i doceniać swoje pochodzenia. Ksiądz jest kolekcjonerem, zbiera księgi, pisma i kroniki żydowskie. Pragnie, aby wiedza o jego narodzie przetrwała nawet tak trudny czas, jakim jest wojna.

Niestety, represje nasilają się, w sierocińcu coraz częściej pojawiają się niemieckie kontrole. W końcu ksiądz zostaje oskarżony o ukrywanie żydowskich dzieci i dostaje nakaz ich wydania. Mężczyzna pragnie ocalić niewinne istoty, dlatego prosi o jeszcze...

Podobne wypracowania