Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Marek - charakterystyka postaci biblijnej, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święty Marek jest jednym autorów Ewangelii. Księga jego autorstwa jest uważana za najstarszą. Jest ona również najkrótszą z czterech Ewangelii.

Św. Marek był kuzynem św. Barnaby. Jego matka Maria prawdopodobnie była właścicielką Wieczernika i Ogrójca, w którym odbywały się sceny z ostatnich dni życia Jezusa. Towarzyszył w podróżach świętemu Piotrowi, którego nauki dokładnie spisał oraz św. Pawłowi.

W Nowym Testamencie można spotkać się z tym, że nazywany jest Markiem, Janem lub Janem Markiem. Wszystkie te postaci uosabiane są jednak ze św. Markiem, który towarzyszył św. Pawłowi w jego pierwszej podróży. Przypuszcza się, że jest on młodzieńcem owiniętym prześcieradłami, który był obecny przy aresztowaniu Jezusa.

Razem z Barnabą podróżował na Cypr, potem wraz ze świętym Piotrem i świętym Pawłem przebywał w Rzymie. To tutaj prawdopodobnie w latach 60–70 n.e. spisał swoją Ewangelię.

Święty ten uznawany jest przez kościół koptyjski za pierwszego patriarchę Aleksandrii, gdzie udał się już po śmierci św. Piotra. Tutaj według tradycji utworzył gminę chrześcijańską, która dała podwaliny pod rozwój chrześcijaństwa w tym rejonie.

Święty Marek zginął...

Podobne wypracowania