Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bohater tragiczny w literaturze antycznej, romantycznej i współczesnej

Bohater tragiczny wywodzi się oczywiście z tradycji antycznej. To tragedia wykreowała ten typ, który, choć w zmiennej postaci, jest stale obecny na kartach literatury. Klasyczny wzorzec odnajdziemy w dziełach starożytnych tragediopisarzy takich jak Sofokles, Ajschylos czy Eurypides. Tragizm bohatera antycznego polegał na konieczności dokonania wyboru w sytuacji, gdy każda decyzja sprowadzała na niego klęskę. Bohater był z góry skazany przez fatum, nie mógł od niego uciec, mógł jedynie zachować godność.

Przykładem tragicznej postaci w sztuce starożytnej jest Antygona, tebańska księżniczka z rodu Labdakidów. Ród ten od pokoleń targany był nieszczęściami zsyłanymi przez bezlitosnych wrogów. Ojcem Antygony był inny tragiczny bohater, Edyp. Ale Antygona zostaje postawiona przed własnym dramatycznym wyborem. Po wojnie domowej wszczętej przez jej braci, władzę przejmuje jej wuj, Kreon. Z jego rozkazu ciało jednego z braci, Polinejkesa, uznanego za wroga Teb, miało pozostać niepochowane. Według greckich wierzeń, obrządek pogrzebowy zapewniał duszy możliwość przejścia do świata umarłych, był wiec gwarancją życia wiecznego. Żywi mieli obowiązek dbać o swoich zmarłych krewnych. Po śmierci braci Antygona i jej siostra pozostają ich najbliższymi...

Podobne wypracowania