Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jean Monnet - biografia, życiorys

Jean Omer Marie Gabriel Monnet (ur. 9 listopada 1988 w Cognac, zm. 16 marca 1979) - francuski działacz i ekonomista, jeden z Ojców zjednoczonej Europy.

Mając 16 lat, zamiast do Paryża, udał się a studia do Londynu. Studiował biznes i anglistykę.

Z powodu złego stanu zdrowia, nie został wcielony do wojska w czasie I wojny światowej. By nie pozostać bezczynnym, jako szef Misji Ministerstwa Handlu i Transportu Morskiego w Londynie, opracował, kluczowy dla aliantów, projekt organizacji dostaw wojskowych dla Anglii i Francji. Sukces ten, zapewnił mu w roku 1921 stanowisko zastępcy sekretarza generalnego Ligi Narodów. Wkrótce jednak (1923), zrażony wewnętrzną słabością Ligi, zrezygnował z pełnionego urzędu i wrócił do zawodu finansisty-biznesmena. 

Podczas II wojny zamieszkał w Londynie i stamtąd koordynował sytuację przemysłu wojennego Anglii i Francji, a gdy jego ojczyzna upadła, propagował wspólne brytyjsko-francuskie przeciwstawienie się Hitlerowi. Następnie, wysłany przez rządy Wielkiej Brytanii i Francji, do Stanów Zjednoczonych, został doradcą prezydenta Roosevelta, którego przekonał do rozpoczęcia produkcji uzbrojenia na skalę masową. Nieco później, w 1943 r., Monnet wszedł w skład...

Podobne wypracowania