Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

I wojna światowa - Ludobójstwo Ormian - przebieg, przyczyny, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ludobójstwo Ormian, rzeź Ormian – nazwa pogromów popełnionych na ludności ormiańskiej w Imperium Osmańskim w latach I wojny światowej (1915-1917). Zginęło wówczas ok. 1,5 mln osób. 

W końcu XIX w. na terenie imperium osmańskiego żyło ponad 2,6 mln Ormian. W obliczu zagrożenia imperium ze strony rosyjskiej, ludność ormiańska zaczęła domagać się autonomii, jakiej przez setki lat była pozbawiona. Sułtan ostro sprzeciwił się wszelkim żądaniom i jeszcze zachęcał Kurdów do zabijania Ormian. Wskutek tego, Ormianie chwycili za broń. Powstanie jednak szybo stłumiono, a dalsze akcje rząd imperium tłumił, przelewając krew kolejnych tysięcy ormiańskich rewolucjonistów w 1912 r. Ormian było już jedynie ok. 2,1 mln). W przededniu I wojny światowej, do władzy doszli tureccy rewolucjoniści z Komitetu Jedności i Postępu, tzw. młodoturkowie. Zapatrzeni w oświeceniowe idee postępu, modernizacji i sekularyzacji państwa, doszli do wniosku, że należy zająć wszystkie turkmeńskie ziemie zagarnięte przez Iran i Rosję (panturkizm), co stało się też okazją do „ostatecznego rozwiązania kwestii ormiańskiej”. 

24 kwietnia 1915 r. triumwirat rządzący Turcją – Enwer Pasza, Talaat Pasza i Dżemal Pasza – wydał rozkaz,...

Podobne wypracowania