Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Indie - Dekolonizacja Indii - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po zakończeniu II wojny światowej wielkie imperia kolonialne były mocno wyczerpane, miały też problemy finansowe. W związku z tym nasiliły się chęci niepodległościowe wśród terytoriów zamorskich. Dało to początek fali dekolonizacyjnej, która rozpoczęła się od uwolnienia kilku państw azjatyckich. Wśród nich były również Indie.

Kraj nazywany „Perłą w koronie brytyjskiej” miał szczególne względy. Właściwie był on niepodległy, choć władcą (cesarzem) oficjalnie był król Wielkiej Brytanii. Początkowo Imperium miało pewne wątpliwości co do opuszczania Indii, jednak sytuacja polityczna nie była tam ciekawa. O władzę walczyły dwa ugrupowania mające odmienne roszczenia. Z jednej strony byli to muzułmanie z Ligi Muzułmańskiej, którzy chcieli podziału na dwa oddzielne państwa, z drugiej – Mahatma Gandhi i Indyjski Kongres Narodowy, który pragnął jedności państwa oraz opuszczenia jego terytorium przez wojska Wielkiej Brytanii.

Proces dekolonizacji znacząco przyspieszyły walki między obozami, ponieważ wymusił decyzję ówczesnego premiera – Clementa Attlee – o wycofaniu wojsk brytyjskich z tamtych terenów. Dość szybko, bo już w sierpniu 1947 roku, strony doszło do porozumienia....

Podobne wypracowania