Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Azja - Dekolonizacja Azji - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dekolonizacja Azji była pierwszym etapem procesu dekolonizacji, po którym nastąpiło uwolnienie krajów na innych kontynentach. Zanim jednak doszło do niej, na Bliskim Wschodzie jednemu państwu udało się usamodzielnić. Miało to miejsce w roku 1932, czyli na czternaście lat przed głównym nurtem dekolonizacji. Pierwszym niepodległym krajem na tych terenach stał się Irak, który uwolnił się spod panowania brytyjskiego.

Główny nurt dekolonizacyjny pojawił się dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Miał on charakter wielowątkowy. W niektórych przypadkach doszło do uwolnienia państwa przez kolonizatora, w innych – do zbrojnej walki, w jeszcze innych do rewolucji komunistycznej.

Pierwsze uwalniane państwa to: Transjordania, Syria i Liban. Swoją wolnością mogły się one cieszyć już od 1946 roku. Trzeba jednak pamiętać, że zrzekanie się praw do prowincji, a co za tym idzie – osłabianie własnego imperium, nie było kierowane chęcią dawania wolności. Rządy potęg kolonialnych, jak Wielka Brytania czy Francja, miały świadomość siły, jaka staje naprzeciw nim. Państwa te, wykończone działaniami wojennymi, nie były w stanie podjąć się walki zbrojnej z ewentualnymi buntownikami. Nie pozwalała im na to również sytuacja finansowa.

W...

Podobne wypracowania