Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ameryka Południowa - Dekolonizacja Ameryki Południowej - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stosunki międzynarodowe są w historii czymś nie do uniknięcia, jednak działania państw europejskich prowadzone od końca XV wieku, niewiele ze stosunkami mają wspólnego. Podbijanie, łupienie, narzucanie kontroli oraz wykorzystywanie surowców naturalnych i tubylców, wliczając w to ich masowe wybijanie – właśnie takie postępowanie można było obserwować od roku 1492, kiedy Krzysztof Kolumb wyruszył w podróż, by znaleźć morską drogę do Indii, dotarł natomiast do zupełnie nowego kontynentu. Tak rozpoczęła się era wielkiego kolonializmu. Następców Kolumba było wielu – w tej części świata przeważali przede wszystkim przedstawiciele Hiszpanii, Portugalii, Holandii oraz (nieco później) Anglii i Francji.

Od tamtego czasu, prowadzony był regularny podbój reszty świata, jednak kiedyś w końcu należało przerwać te działania W ten sposób rozpoczęto więc nową erę – dekolonizacji, czyli uwalniania państw podległych (kolonii), nadawania im niepodległości i suwerenności. Na różnych kontynentach wyglądało to inaczej oraz działo się w innym okresie. Niemniej jednak wszystko zaczęło się od Ameryk.

Należy jednak pamiętać, że proces dekolonizacji w obu Amerykach (Amerykę Środkową uznaje się za część Ameryki Północnej)...

Podobne wypracowania