Ameryka Południowa - Dekolonizacja Ameryki Południowej - opracowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Stosunki międzynarodowe są w historii czymś nie do uniknięcia, jednak działania państw europejskich prowadzone od końca XV wieku, niewiele ze stosunkami mają wspólnego. Podbijanie, łupienie, narzucanie kontroli oraz wykorzystywanie surowców naturalnych i tubylców, wliczając w to ich masowe wybijanie – właśnie takie postępowanie można było obserwować od roku 1492, kiedy Krzysztof Kolumb wyruszył w podróż, by znaleźć morską drogę do Indii, dotarł natomiast do zupełnie nowego kontynentu. Tak rozpoczęła się era wielkiego kolonializmu. Następców Kolumba było wielu – w tej części świata przeważali przede wszystkim przedstawiciele Hiszpanii, Portugalii, Holandii oraz (nieco później) Anglii i Francji.
Od tamtego czasu, prowadzony był regularny podbój reszty świata, jednak kiedyś w końcu należało przerwać te działania W ten sposób rozpoczęto więc nową erę – dekolonizacji, czyli uwalniania państw podległych (kolonii), nadawania im niepodległości i suwerenności. Na różnych kontynentach wyglądało to inaczej oraz działo się w innym okresie. Niemniej jednak wszystko zaczęło się od Ameryk.
Należy jednak pamiętać, że proces dekolonizacji w obu Amerykach (Amerykę Środkową uznaje się za część Ameryki Północnej) miał nieco inny charakter niż później, w innych częściach świata. Faktem jest bowiem, że zarówno Hiszpanie i Portugalczycy na południu, jak i Anglicy oraz Francuzi na północy, doprowadzili ludność tubylczą do zupełnej degradacji. Imigranci z tych państw niemal całkowicie zastąpili rdzennych mieszkańców – zatem dekolonizacja nie miała oddać zagarniętych ziem, ale nadać niepodległość nowym państwom.
Pierwsze były oczywiście Stany Zjednoczone, które wywalczyły swoją niepodległość (od jej proklamacji w roku 1776, do uznania w 1783), ich śladem poszedł również Meksyk, a następnie państwa Ameryki Południowej. W 1810 swe dążenia do niepodległości rozpoczęło Chile oraz Kolumbia, rok później dołączyły do nich: Wenezuela i Paragwaj. W 1816 do grona niepodległych dołącza Argentyna, następnie Peru (1821) i Ekwador (1822). Tym sposobem zakończona została hiszpańska kolonizacja tych terenów. Czasem wspomina się również o Boliwii, której niepodległość ogłoszono w 1825, jednak została ona uzyskana od już niepodległego Peru. W podobnej sytuacji, również w roku 1825, znalazł się Urugwaj – o jego utworzeniu zadecydowały bowiem Argentyna i Brazylia, a nie Hiszpania i Portugalia, którym w okresie kolonialnym tereny te podlegały.
Należy wspomnieć również o pułkowniku Simónie Bolivarze, któremu wyżej wymienione państwa de facto zawdzięczają swoją niepodległość. Pochodził on z Wenezueli i za udział w ruchu niepodległościowym w 1811 został przez hiszpańskie władze wypędzony. Wrócił jednak i zapisał się w historii byłych kolonii hiszpańskich jako wyzwoliciel.
Ostatnim państwem, które zajmowane było przez wielkich kolonizatorów, była właśnie Brazylia, która w roku 1822 ogłosiła niepodległość za sprawą syna króla Portugalii, który ogłosił się cesarzem. Społeczność międzynarodowa uznała Brazylię dopiero w 1825.
Okres wielkiej dekolonizacji terenów Ameryki Południowej zakończył się właśnie w ten sposób, pozostawiają jedynie trzy niewielkie państewka – Gujany – na północnym wschodzie kontynentu, pomiędzy świeżo proklamowanymi Wenezuelą i Brazylią. Nazwa w okresie kolonialnym wskazywała ich przynależność, bowiem na zachodzie leżała Gujana Brytyjska, która swą niepodległość uzyskała dopiero w roku 1966 jako Gujana; w centrum tych państewek znaleźć można było Gujanę Holenderską, która jako Surinam stała się niepodległym państwem w 1975. Natomiast trzecią, wschodnią częścią terenów, o których mowa, jest Gujana Francuska – do dziś traktowana jako terytorium zamorskie.
Podobne wypracowania do Ameryka Południowa - Dekolonizacja Ameryki Południowej - opracowanie
- I wojna światowa - Ludobójstwo Ormian - przebieg, przyczyny, skutki
- Konkordat a zasada równouprawnienia - rozwiń temat
- Azja - Dekolonizacja Azji - przyczyny, przebieg, skutki
- Afryka - Dekolonizacja Afryki - skutki, przyczyny, przebieg
- Dekolonizacja - definicja, opis przebiegu, przykłady
- Indie - Dekolonizacja Indii - przyczyny, przebieg, skutki
- NAM - Ruch Państw Niezaangażowanych - działalność, kompetencje, członkowie Ruchu
- Konwencje - Konwencje haskie (1907) - cel, treść, skutki
- Konwencje - Konwencja Alvenslebena - cel, treść, skutki
- Gułag i łagry - definicja, historia, opis. Łagry a lagry - porównanie
- Wojna domowa w Grecji - przyczyny, geneza. Wojna domowa w Grecji 1946-1949
- Wojna domowa w Grecji - przebieg. Wojna domowa w Grecji 1946-1949
- Zimna wojna - Maccartyzm - skutki, znaczenie dla przebiegu zimnej wojny
- Maccartyzm - co to jest maccartyzm? Definicja, opis. Historia maccartyzmu
- Władysław Raczkiewicz - biografia, życiorys
- Tadeusz („Bór”) Komorowski - biografia, życiorys
- Stanisław Ostrowski - biografia, życiorys
- Prezydent Charles de Gaulle - charakterystyka prezydentury Charlesa de Gaulle'a. Opracowanie
- Kazimierz Sabbat - biografia, życiorys
- John Fitzgerald Kennedy - biografia, życiorys