Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna domowa w Grecji - przyczyny, geneza. Wojna domowa w Grecji 1946-1949

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojna domowa w Grecji składała się z dwóch faz – pierwsza część konfliktu to działania prowadzone od grudnia 1944 r. do stycznia 1945 r., druga faza wojny rozgrywała się w latach 1946–1949. Konflikt toczył się pomiędzy siłami rządowymi, konserwatywną prawicą, wspomaganą przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone a siłami komunistycznymi, które zorganizowały DSE (Demokratyczne Wojsko Grecji), częściowo wywodzili się spośród części kombatantów lewicowego ruchu oporu EAM-ELAS.

Geneza konfliktu sięga czasów okupacji Grecji przez Niemców i Włochów podczas II wojny światowej. Zastanawiając się nad konfliktem w Grecji, należy przeanalizować polityczne życie tego kraju w XX-leciu międzywojennym. W 1918 r. w Grecji powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Grecji (SEKE), która odwoływała się do marksistowskich haseł o rewolucji proletariackiej. W 1920 r. SEKE stała się członkiem Międzynarodówki Komunistycznej. W 1924 r. SEKE zmieniło swoją nazwę na Komunistyczną Partię Grecji (KKE).

W przedwojennej Grecji komuniści nie posiadali znaczącego poparcia wśród konserwatywnego społeczeństwa greckiego. Innym powodem niepopularności komunistów w Grecji było ich stanowisko wobec Macedonii Egejskiej...

Podobne wypracowania