Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Ignacy Mościcki - charakterystyka prezydentury Ignacego Mościckiego. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ignacy Mościcki, z wykształcenia chemik, a z zamiłowania wynalazca, był zagorzałym zwolennikiem Józefa Piłsudskiego i ostatnim prezydentem II Rzeczpospolitej.

Ignacy Mościcki urodził się w 1867 r. w Mierzanowie, pierwsze nauki pobierał w Płocku, Zamościu i w Warszawie, natomiast studiował na politechnice w Rydze.

W dwudziestoleciu międzywojennym Mościcki rozwijał przede wszystkim karierę naukową, był profesorem uczelni – Politechniki Lwowskiej i Politechniki Warszawskiej, był także członkiem  Akademii Nauk Technicznych w Warszawie i Towarzystwa Naukowego we Lwowie. Mościcki angażował się również w rozwój przemysłu polskiego – był założycielem Państwowych Zakładów Związków Azotowych w Tarnowie, a wcześniej dyrektorem kombinatu związków azotowych w Chorzowie.

Po przewrocie majowym z 1926 r. nastąpiła konieczność wyboru nowego prezydenta Polski – wybrano nim Józefa Piłsudskiego, który jednak nominacji prezydenckiej nie przyjął, tłumacząc to zbyt ograniczonymi kompetencjami prezydenta zawartymi w Konstytucji marcowej. Zaproponowano więc wówczas kandydaturę naukowca Ignacego Mościckiego, który miał być kandydatem apolitycznym i niezależnym, a jednocześnie oddanym Piłsudskiemu....

Podobne wypracowania