Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Charles de Gaulle - charakterystyka prezydentury Charlesa de Gaulle'a. Opracowanie

Generał Charles de Gaulle był prezydentem Francji, jednym z twórców obecnej konstytucji francuskiej, która wprowadzała w tym kraju system semiprezydencki. Zasłużony w czasie II wojny światowej, był także teoretykiem wojskowości.

Charles de Gaulle urodził się w 1890 r. w Lille, najwcześniejszą edukację odebrał w szkołach katolickich. Od 1910 roku szkolił się w Akademii Wojskowej w Saint-Cyr. W czasie pierwszej wojny światowej został kilkukrotnie ranny, a po bitwie pod Verdun wzięto go do niewoli. W dwudziestoleciu międzywojennym ukończył szkołę wojskowości, zajmował liczne stanowiska nie tylko dydaktyczno-szkoleniowe (np. instruktor we francuskiej misji wojskowej), ale także o znaczeniu państwowym, np. pracował w Sekretariacie Generalnym Obrony Narodowej, był także jednym z najbliższych współpracowników ówczesnego marszałka Francji – Philippe'a Pétaina.

Po wybuchu drugiej wojny de Gaulle awansował na generała brygady. Po zajęciu Francji przedostał się do Wielkiej Brytanii, skąd nawoływał żołnierzy francuskich do dalszej walki, zorganizował komitet „Wolna Francja”, zdobywał popularność licznymi akcjami mobilizującymi ludność francuską, dążył do zjednoczenia krajowego ruchu oporu.

Pod koniec II wojny...

Podobne wypracowania