Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zimna wojna - Maccartyzm - skutki, znaczenie dla przebiegu zimnej wojny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maccartyzm (makkartyzm) to określenie polityki prowadzonej przez Senacki Podkomitet Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działający pod szczególnymi auspicjami Patricka McCarrana oraz Josepha McCarthy'ego.

Senatorowie z komisji, gdzie szczególny wpływ miał Joseph McCarthy, sporządzali listy osób podejrzanych o działalność agenturalną na rzecz Sowietów, sprzyjanie takim działaniom, bądź realizowanie programu mającego doprowadzić do obalenia legalnego rządu Stanów Zjednoczonych. W USA istniała rzeczywista obawa przed działalnością Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych (CPSU), którą podejrzewano o dążenie do obalenia demokracji, przy wsparciu i kontroli Związku Sowieckiego, który prowadził w Stanach Zjednoczonych działalność wywrotową poprzez świetnie zakonspirowanych agentów.

Według maccartyzmu CPSU stanowiła realne zagrożenie dla państwa, uważano, że program partii komunistycznej, mówiący o pokojowych metodach dochodzenia do władzy, jest fałszywy. Swoje działania opierano na domniemaniu, że partia na podstawie ideologii marksizmu-leninizmu dąży do zaprowadzenia rewolucji.

Liczba ofiar maccartyzmu szacowana jest w tysiącach poszkodowanych ludzi. Komisja maccartyzmu sporządzała czarne listy, na których...

Podobne wypracowania