Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Gerald Ford - charakterystyka prezydentury Geralda Forda. Opracowanie

Gerald Rudolph Ford Junior był 38. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wieloletnim kongresmenem, także wiceprezydentem kraju, działaczem Partii Republikańskiej.

Przyszły prezydent Ford urodził w 1913 r. się jako Leslie Lynch King Junior, jednak jego rodzice rozstali się i matka przeniosła się do Michigan, gdzie poznała, a następnie wyszła za mąż za Geralda R. Forda seniora. W wieku 22 lat Leslie Lynch przyjął imię i nazwisko swojego przybranego ojca.

W czasie drugiej wojny światowej Ford Jr. służył w marynarce wojennej jako pilot i szkoleniowiec, brał udział w działaniach floty amerykańskiej na Oceanie Spokojnym. Po wojnie opuścił wojsko w stopniu komandora podporucznika i rozpoczął studia prawnicze.

Kariera polityczna Geralda Forda, tymczasowo przerwana wojną, rozpoczęła się w 1940 r. – Ford angażował się wówczas w kampanię prezydencką kandydata republikanów. Ponowny kontakt z polityką to jednak dopiero rok 1948 – Ford po raz pierwszy starał się wówczas o miejsce w Izbie Reprezentantów. Jako republikanin startował on w okręgu o dużych sympatiach republikańskich, co spowodowało, że był wybierany do parlamentu aż 13 razy, zawsze dużą przewagą głosów.

Z biografią Geralda Forda wiąże się jedyne w historii zastosowanie 25. poprawki do Konstytucji USA – w wyniku skandalu korupcyjnego wiceprezydenta Spiro T. Agnew prezydent Nixon zasięgnął rady Kongresu w sprawie powołania innego wiceprezydenta – z ramienia Partii Republikańskiej. Kongres polecił mu właśnie Geralda Forda jako polityka umiarkowanego w poglądach i elastycznego w działaniu. Ford piastował urząd wiceprezydenta od 6 grudnia 1972 do sierpnia 1974.

Polecenie Forda na stanowisko wiceprezydenta było związane także z aferą Watergate – przewidywano, że prezydent Nixon będzie zmuszony opuścić urząd; prezydenta na stanowisku zastępuje wówczas wiceprezydent. Doszło do tego w sierpniu 1974 roku – Ford został wówczas zaprzysiężony na 38. prezydenta USA, władzę sprawował do roku 1977, ponieważ w 1976 r. przegrał wybory z kandydatem demokratów – Jimmym Carterem.

Gerald Ford zmarł w 2006 r. Jego prezydentura oceniana jest bardzo pozytywnie. Jego dokonania to m.in. bardzo dobre poradzenie sobie z największym skandalem politycznym w USA (Watergate), zapewniające ciągłość i sprawne działanie administracji państwowej, wycofanie resztki wojsk z Wietnamu, kontynuowanie polityki odprężenia w stosunkach ze Związkiem Radzieckim.

Podobne wypracowania do Prezydent Gerald Ford - charakterystyka prezydentury Geralda Forda. Opracowanie