Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

John Fitzgerald Kennedy - biografia, życiorys

John Fitzgerald Kennedy był 35. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Sprawowanie urzędu zostało jednak przerwane w wyniku zamachu na jego osobę w dniu 22 listopada 1963 r.

J. F. Kennedy urodził się 29 maja 1917 r. Ze względu na dobrą sytuacją finansową rodziny, mógł pobierać nauki w wielu różnych szkołach – uczył się więc zarówno w USA, jak i potem – w Wielkiej Brytanii, gdzie studiował nauki polityczne związane z ekonomią. Po powrocie do kraju studiował także na Harvardzie i w Princeton.

W czasie II wojny światowej, a dokładnie – po zaangażowaniu się USA w działania wojenne, Kennedy został powołany do marynarki.

Po zakończeniu działań wojennych stopniowo rozwijała się kariera polityczna Kennedy'ego (co ciekawe, politykiem miał zostać jego starszy brat, ten jednak zginął w czasie wojny). Kennedy został kongresmenem (przez 6 lat od 1946 r.), następnie senatorem (od 1952 r.).

Kennedy zdecydował się kandydować na prezydenta USA w 1960 r. – od początku  prowadził dynamiczną kampanię, która z pomocą licznych ważnych senatorów miała duże prawdopodobieństwo sukcesu. Głównym przeciwnikiem Kennedy'ego w wyborach był konserwatysta Richard Nixon – kandydat Demokratów. Warto zaznaczyć, że kampania ta nie tylko odbywała się w momencie wielu problemów i zagrożeń współczesnego świata (takich jak rozwój komunizmu w satelitach Związku Radzieckiego czy zdobycie władzy przez Fidela Castro oraz wojny w krajach Azji i Afryki), ale też w chwili przemian technicznych o ogromnym znaczeniu dla społeczeństwa. We wrześniu 1960 roku odbyła się pierwsza w historii telewizyjna debata kandydatów na urząd prezydenta, co nieodwracalnie wpłynęło na sposoby prowadzenia przyszłych, także obecnych, kampanii.

J.F. Kennedy został zaprzysiężony na prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki 20 stycznia 1961 r. Padły wtedy historyczne słowa: „Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju”.

W czasie prezydentury Kennedy musiał radzić sobie z takimi problemami jak desant w Zatoce Świń, rywalizacja kosmiczna z ZSRR, kryzys kubański (1962 r.) czy wojna w Wietnamie.

Prywatnie Kennedy był związany z Jacqueline Lee Bouvier, jednak posiadał liczne związki nieformalne, m.in. z Marylin Monroe.

W dniu 22 listopada 1963 r. J. F. Kennedy został zastrzelony przez Lee Harveya Oswalda. Istnieje wiele hipotez dotyczących zamachu, żadna z nich nie została jednak nigdy potwierdzona.

Podobne wypracowania do John Fitzgerald Kennedy - biografia, życiorys