Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maccartyzm - co to jest maccartyzm? Definicja, opis. Historia maccartyzmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maccartyzmu (makkartyzm) to działania w historii Stanów Zjednoczonych, które polegały na dokonywania oskarżeń o nielojalność, działalność wywrotową lub zdradę. Oskarżenia te były stawiane na podstawie niepełnych, nienależytych poszlak, domniemań oraz przypuszczeń. Przyczyną przeprowadzanych śledztw był antykomunizm i poczucie zagrożenia ze strony komunistów.

Maccartyzm powstał w okresie historii Stanów Zjednoczonych, który został nazwany „Drugą Czerwoną Paniką” – okres ten związany był z wczesnym etapem zmagań zimnowojennych, przyjmuje się, że trwał od końca lat 40. do połowy lat 50. Czas „Czerwonej Paniki” charakteryzował się silnymi obawami, strachem wśród społeczeństwa amerykańskiego przed domniemanymi silnymi wpływami komunistycznymi w państwie, które miałyby zagrażać dobru kraju oraz bezpieczeństwu publicznemu.

Maccartyzm został zainicjowany przez specjalną komisję Senatu USA. Powstała ona 21 grudnia 1950 roku i działała pod nazwą – Senacki Podkomitet Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Inicjatorem utworzenia komisji był senator Patrick McCarran, sekretarzem komisji został zaś Joseph Raymond McCarthy, od którego nazwiska pochodzi nazwa polityki komisji. Natomiast wcześniej, 9 lutego...

Podobne wypracowania