Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz („Bór”) Komorowski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tadeusz Bór Komorowski (a właściwie Tadeusz Komorowski, ponieważ „Bór” jest jednym z używanych przez niego pseudonimów) urodził się w 1895 r. w niewielkiej miejscowości – Chorobów. Gimnazjum ukończył we Lwowie, a w wieku 18 lat poczuł powołanie do służby wojskowej. Wstąpił wówczas do wiedeńskiej szkoły wojskowej, w której uczył się do 1915 r.

W czasie I wojny światowej Tadeusz Komorowski służył w armii austriackiej, natomiast w wojsku polskim od 1918 r. W czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. dowodził 12 Pułkiem Ułanów Podolskich, który walczył m.in. w bitwie pod Komarowem, która miała bardzo istotne znaczenie – doszło w niej bowiem do pokonania kawalerii wojsk radzieckich pod dowództwem Budionnego. W bitwie tej Komorowski został ranny.

W latach 20. i 30. Tadeusz Komorowski był m.in. instruktorem jazdy konnej, uczestnikiem dwóch olimpiad w jeździectwie (w Paryżu w 1924 r. i w Berlinie w 1936 r.), także dowódcą 9 Pułku Ułanów Małopolskich. Ukończył też studia techniczne na Politechnice Lwowskiej.

W dniu wybuchu II wojny światowej Tadeusz Komorowski pełnił funkcję komendanta Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. W czasie kampanii wrześniowej...

Podobne wypracowania