Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Afryka - Dekolonizacja Afryki - skutki, przyczyny, przebieg

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W epoce kolonializmu wiele potęg europejskich starało się zdobyć jak największe terytoria w obu Amerykach, Azji oraz Afryce. Poszukiwano złóż surowców naturalnych, które można było przejąć oraz taniej siły roboczej. Na terenach Afryki początkowo poszukiwano głównie niewolników, natomiast sam podbój nastąpił dość późno. Za sprawą porozumień między kolonizatorami a tubylcami powstała pierwsza na „czarnym lądzie” republika – Amerykanie podpisali w 1821 roku umowę z plemionami zamieszkującymi tereny dzisiejszej Liberii, co dało podwaliny pod proklamowaną w 1847 roku Republikę Liberii.

Plan kolonizacyjny dotyczący Afryki powstał dopiero w 1885 roku, kiedy to pojawiły się idee, jak choćby „od Przylądka do Kairu” Cecila Rhodesa. Poza Wielką Brytanią również inne państwa europejskie postanowiły skolonizować tereny afrykańskie, co doprowadziło do tak zwanego „Wyścigu o Afrykę”, który trwał od 1885 aż do I wojny światowej. Niemal cała Afryka została rozdzielona między Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Włochy, Belgię, Portugalię i Hiszpanię. Jedynie wspomniana już Liberia oraz Cesarstwo Etiopii, które wygrało w wojnie z Włochami, pozostały niepodległe (Etiopia utraciła niepodległość...

Podobne wypracowania