Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gułag i łagry - definicja, historia, opis. Łagry a lagry - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gułag i łagry to określenia często stosowane zamiennie – jako synonimy radzieckich obozów pracy. Gułag to skrót od rosyjskiej nazwy „Główny Zarząd Poprawczych Obozów Pracy”, która oznaczała system obozów pracy, czyli łagrów, których w szczytowym momencie terroru (II wojna światowa) było nawet kilka tysięcy. W Rosji owe obozy wprowadzono po to, by można było umieszczać tam „złych ludzi”, jednak w czasach rewolucji październikowej (to po niej zaczęły powstawać gułagi) nie dotyczyło to jedynie przestępców, ale również przeciwników politycznych i osób podejrzewanych o współpracę przeciw reżimowi. Właśnie w latach 1917-1922 CzeKa (organ „czuwania nad bezpieczeństwem”) wdrożyła w Rosji Radzieckiej pomysł masowych zsyłek na prace przymusowe, który utrzymywał się przez wiele kolejnych lat.

Z czasem łagry zamieniały się z obozów pracy, w obozy śmierci, wykańczające zesłanych tam ludzi. Umiejscawiane na odludziach, nie dawały nadziei na życie, bowiem praktycznie nie było możliwości ucieczki, a fizyczne przetrwanie w tych warunkach graniczyło z cudem. Nie należy jednak mylić ich z lagrami, które były rzeczywistymi obozami śmierci w...

Podobne wypracowania