Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polityka otwartych drzwi - opracowanie. Polityka otwartych drzwi w Chinach

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym celem prowadzonych na Dalekim Wschodzie około połowy XIX wieku konfliktów o charakterze kolonialnym, czyli tzw. wojen opiumowych, było wymuszenie na Chinach zaniechania tradycyjnej wręcz polityki izolacji od świata zewnętrznego. Ostatecznie, traktat pokojowy z Tiencin z roku 1860 wymusił na władzach chińskich otwarcie swoich portów przed flotami handlowymi zwycięskich mocarstw, tj. Wielka Brytania, Francja czy Rosja.

Stany Zjednoczone, które nie były na tyle zaangażowane w działania wojenne w Chinach, żeby otrzymać swoją strefę wpływów, dążyły jednak do unormowania stosunków na Bliskim Wschodzie tak, aby zapewnić także swoim kupcom przywileje w handlu z Chińczykami. Po zdobyciu Hawajów oraz pokonaniu Hiszpanii w konflikcie o panowanie na Oceanie Spokojnym, Stany Zjednoczone zgłosiły swoje aspiracje także do partycypowania w handlu dalekowschodnim, zdominowanym głównie przez Brytyjczyków. 

W tym celu sekretarz stanu John Hay sformułował w roku 1899 ogólne zasady przyszłej polityki światowych mocarstw względem Chin, która z racji swojej specyfiki nazwana została umownie polityką otwartych drzwi. Głównymi założeniami amerykańskiego projektu było respektowanie interesów...

Podobne wypracowania