Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Sapkowski - biografia, życiorys

Andrzej Sapkowski (ur. 1948) to twórca kultowej postaci – wiedźmina Geralta. Pisarz spod znaku fantasy, zawodowo zajmujący się o wiele bardziej praktycznym... handlem. Tłumacz i publicysta.
 
Sapkowski jest rodowitym łodzianinem. Skończy studia ekonomiczne na Uniwersytecie Łódzkim. Znajomość języków obcych umożliwia mu, prócz nawiązywania satysfakcjonujących kontaktów handlowych, także zajmowanie się przekładem literackim. Jak sam wspominał, niedostępność książek fantastycznonaukowych na polskim rynku niejako obligowała go do intensywnych zakupów w księgarniach zagranicznych. W ramach literackich zainteresowań oraz chęci przybliżenia polskiemu czytelnikowi choćby w niewielkim stopniu bestsellerów światowych, zaczyna także tłumaczyć opowiadania i fragmenty większych dzieł na łamach „Fantastyki”.

Wreszcie, w grudniowym numerze „Fantastyki” z 1986 r. ukazuje się niepozorne objętościowo opowiadanie Sapkowskiego pt.: „Wiedźmin”. Wówczas prawdopodobnie nikt jeszcze nie przypuszczał, iż postać osobliwego mutanta, władającego sprawnie zarówno mieczem, jak i parającego się magią, stanie się ikoną popkultury. W przeciągu następnych lat powstaje cała saga o Geralcie, do której należą: „Krew elfów”, „Czas pogardy”, „Chrzest ognia”, „Wieża Jaskółki”, „Pani Jeziora”. Równie szybko powstaje, niestety niepozbawiony niedociągnięć (głównie w zakresie efektów specjalnych oraz braku spójności scenariusza), film Marka Brodzkiego pt.: „Wiedźmin” (2001) i dużo lepiej zrealizowany serial telewizyjny (2002). W postać głównego bohatera w obu przypadkach wcielił się Michał Żebrowski. Wreszcie światowym przebojem i produktem eksportowanym na niewyobrażalną skalę jest fabularna gra komputerowa pod tym samym tytułem.

Cykl oderwany od wcześniejszej sagi stanowi z kolei tzw. trylogia husycka, w skład której wchodzą: „Narrenturm”, „Boży bojownicy”, „Lux perpetua” (2002-2006). Ostatnio wydaną powieścią autora jest „Żmija” z 2009 r. Prócz wielu opowiadań drukowanych w tzw. fanzinach, spod ręki Sapkowskiego wyszedł także quasi-naukowy „Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini” – usiłujący ustabilizować pozycję fantasy w kontekście literatury głównego nurtu, esej „Świat króla Artura. Maladie” i wywiad przeprowadzony przez Stanisława Beresia – „Historia i fantastyka”.

Pisarz jest obecnie jednym z najbardziej znanych polskich twórców na świecie, a jego książki przetłumaczono na kilkanaście języków. Kilkakrotnie zdobył też główną nagrodę przyznawaną w kategorii literatury fantastycznej i fantastycznonaukowej, jaką jest Nagroda im. Janusza A. Zajdla. Otrzymał także Paszport Polityki.

Sapkowski znany jest ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi oraz zachowań, które często bywają tuszowane i łagodzone przez jego oddanych czytelników.

Podobne wypracowania do Andrzej Sapkowski - biografia, życiorys