Andrzej Sapkowski - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Andrzej Sapkowski (ur. 1948) to twórca kultowej postaci – wiedźmina Geralta. Pisarz spod znaku fantasy, zawodowo zajmujący się o wiele bardziej praktycznym... handlem. Tłumacz i publicysta.
Sapkowski jest rodowitym łodzianinem. Skończy studia ekonomiczne na Uniwersytecie Łódzkim. Znajomość języków obcych umożliwia mu, prócz nawiązywania satysfakcjonujących kontaktów handlowych, także zajmowanie się przekładem literackim. Jak sam wspominał, niedostępność książek fantastycznonaukowych na polskim rynku niejako obligowała go do intensywnych zakupów w księgarniach zagranicznych. W ramach literackich zainteresowań oraz chęci przybliżenia polskiemu czytelnikowi choćby w niewielkim stopniu bestsellerów światowych, zaczyna także tłumaczyć opowiadania i fragmenty większych dzieł na łamach „Fantastyki”.
Wreszcie, w grudniowym numerze „Fantastyki” z 1986 r. ukazuje się niepozorne objętościowo opowiadanie Sapkowskiego pt.: „Wiedźmin”. Wówczas prawdopodobnie nikt jeszcze nie przypuszczał, iż postać osobliwego mutanta, władającego sprawnie zarówno mieczem, jak i parającego się magią, stanie się ikoną popkultury. W przeciągu następnych lat powstaje cała saga o Geralcie, do której należą: „Krew elfów”, „Czas pogardy”, „Chrzest ognia”, „Wieża Jaskółki”, „Pani Jeziora”. Równie szybko powstaje, niestety niepozbawiony niedociągnięć (głównie w zakresie efektów specjalnych oraz braku spójności scenariusza), film Marka Brodzkiego pt.: „Wiedźmin” (2001) i dużo lepiej zrealizowany serial telewizyjny (2002). W postać głównego bohatera w obu przypadkach wcielił się Michał Żebrowski. Wreszcie światowym przebojem i produktem eksportowanym na niewyobrażalną skalę jest fabularna gra komputerowa pod tym samym tytułem.
Cykl oderwany od wcześniejszej sagi stanowi z kolei tzw. trylogia husycka, w skład której wchodzą: „Narrenturm”, „Boży bojownicy”, „Lux perpetua” (2002-2006). Ostatnio wydaną powieścią autora jest „Żmija” z 2009 r. Prócz wielu opowiadań drukowanych w tzw. fanzinach, spod ręki Sapkowskiego wyszedł także quasi-naukowy „Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini” – usiłujący ustabilizować pozycję fantasy w kontekście literatury głównego nurtu, esej „Świat króla Artura. Maladie” i wywiad przeprowadzony przez Stanisława Beresia – „Historia i fantastyka”.
Pisarz jest obecnie jednym z najbardziej znanych polskich twórców na świecie, a jego książki przetłumaczono na kilkanaście języków. Kilkakrotnie zdobył też główną nagrodę przyznawaną w kategorii literatury fantastycznej i fantastycznonaukowej, jaką jest Nagroda im. Janusza A. Zajdla. Otrzymał także Paszport Polityki.
Sapkowski znany jest ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi oraz zachowań, które często bywają tuszowane i łagodzone przez jego oddanych czytelników.
Podobne wypracowania do Andrzej Sapkowski - biografia, życiorys
- Ignacy Krasicki „Monachomachia” - charakterystyka oraz krytyka duchowieństwa
- Stanisław Barańczak „Garden Party”, Cyprian Kamil Norwid „Ostatni despotyzm” - interpretacja i analiza porównawcza
- Adam Asnyk - biografia, życiorys
- Opowiadanie o wakacjach - opis wakacji
- Jan Kochanowski - „Treny” - „Tren VII” - interpretacja i analiza trenu
- Wizje świata i człowieka w utworach Jana Kochanowskiego
- „Stańczycy” - wyjaśnienie pojęcia. „Stańczycy” w Galicji
- Joseph Conrad - twórczość. Biografia Josepha Conrada - ogólne opracowanie
- Adam Mickiewicz „Grażyna” - charakterystyka Grażyny
- Henryk Sienkiewicz „Potop” - charakterystyka Oleńki
- John Galsworthy - biografia, życiorys
- Juliusz Słowacki „Kordian” - charakterystyka Kordiana
- Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę” - planety. Opis poszczególnych planet i ich mieszkańców
- Alfred Szklarski„Tomek w krainie kangurów” - napisz list do kolegi dotyczący twojej opinii o bohaterze ostatnio przeczytanej książki
- Witkacy „Matka” - problematyka dramatu
- Miguel de Cervantes „Don Kichot” - Motyw wędrówki w „Don Kichocie”. Opracowanie
- Obraz świata pogańskiego i chrześcijańskiego w „Quo Vadis”
- Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - przyjaźń i miłość są szansą na pokonanie trudności i niepowodzeń życiowych. Rozwiń temat
- Flaubert „Pani Bovary” - charakterystyka Emmy Bovary
- Moja ulubiona muzyka