John Galsworthy - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Urodził się 14 sierpnia 1867 r. angielski pisarz i dramaturg, przedstawiciel realizmu krytycznego, laureat Nagrody Nobla za „wielką sztukę prozatorską” w roku 1932.
Był synem zamożnego prawnika, który pełnił funkcję dyrektora Kompanii Londyńskiej i zadbał o bardzo dobre wykształcenie swojego syna. Jednak John nie podjął się zawodu adwokata, na którego kształcił się w prestiżowej szkole w Harrow, a następnie w Oxfordzie. Jego pasją stała się literatura i podróże.
W wieku 28 lat Galsworthy postanowił zostać pisarzem, wydał pod pseudonimem zbiór opowiadań oraz dwie powieści: „Jocelyn” (w której widać wyraźny wpływ Kiplinga i Flauberta) oraz „Villa Rubein” (inspirowana twórczością Turgieniewa i Czechowa). Utwory te, ze względu na pewną odtwórczość, nie zostały dobrze przyjęte przez czytelników i krytykę literacką.
Galsworthy nie poddał się jednak i w 1904 r. opublikował - juz pod własnym nazwiskiem - powieść krytyczną pt.: „Wyspiarscy faryzeusze”. W tym samym roku, po śmierci ojca, dzięki spadkowi, Galsworthy stał się niezależny finansowo, poświęca się więc już bez żadnych przeszkód twórczości literackiej. Wkrótce poślubia byłą żonę swojego kuzyna, Adę, a fakt ten powoduje konflikt w rodzinie, który stał się motywem powieści pt.: „Posiadacz” (1906 r.).
Powieść ta okazała się ogromnym sukcesem i stała się pierwszym tomem trylogii „Saga rodu Forsyte'ów”, która wraz z kolejnymi częściami: „W matni” (1920 r.) i „Do wynajęcia” (1921 r.) stała się jego „szczytem osiągnięć literackich”, jak to określono w uzasadnieniu Nagrody Nobla, którą otrzymał w 1932 r.
Jako dramaturg zadebiutował Galsworthy w 1906 r. Pionierskim dziełem w tej dziedzinie była „Srebrna papierośnica”, po której powstało jeszcze kilka innych, świetnie odebranych przez krytykę sztuk teatralnych (m.in. „Sprawiedliwość”, „Na śmierć i życie”). Jego dramaty zrywały z zasadą umowności w teatrze angielskim.
Warto wspomnieć, że w momencie przyznania pisarzowi Nagrody Nobla, był on ciężko chory na raka mózgu i nie mógł uczestniczyć w ceremonii. Całe zaś honorarium, jakie mu przyznano, przekazał na działalność PEN-Clubu, którego był twórcą w 1921 r.
Galsworthy umiera 31 stycznia 1933 r. w Londynie, dwa miesiące po otrzymaniu Nobla.
Podobne wypracowania do John Galsworthy - biografia, życiorys
- Stanisław Barańczak „Garden Party”, Cyprian Kamil Norwid „Ostatni despotyzm” - interpretacja i analiza porównawcza
- Adam Asnyk - biografia, życiorys
- Opowiadanie o wakacjach - opis wakacji
- Jan Kochanowski - „Treny” - „Tren VII” - interpretacja i analiza trenu
- Wizje świata i człowieka w utworach Jana Kochanowskiego
- „Stańczycy” - wyjaśnienie pojęcia. „Stańczycy” w Galicji
- Joseph Conrad - twórczość. Biografia Josepha Conrada - ogólne opracowanie
- Adam Mickiewicz „Grażyna” - charakterystyka Grażyny
- Henryk Sienkiewicz „Potop” - charakterystyka Oleńki
- Andrzej Sapkowski - biografia, życiorys
- Juliusz Słowacki „Kordian” - charakterystyka Kordiana
- Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę” - planety. Opis poszczególnych planet i ich mieszkańców
- Alfred Szklarski„Tomek w krainie kangurów” - napisz list do kolegi dotyczący twojej opinii o bohaterze ostatnio przeczytanej książki
- Witkacy „Matka” - problematyka dramatu
- Miguel de Cervantes „Don Kichot” - Motyw wędrówki w „Don Kichocie”. Opracowanie
- Obraz świata pogańskiego i chrześcijańskiego w „Quo Vadis”
- Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - przyjaźń i miłość są szansą na pokonanie trudności i niepowodzeń życiowych. Rozwiń temat
- Flaubert „Pani Bovary” - charakterystyka Emmy Bovary
- Moja ulubiona muzyka
- Kazimierz Przerwa-Tetmajer „Ja, kiedy usta...” - interpretacja i analiza wiersza