Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Barańczak „Wypełnić czytelnym pismem” - interpretacja, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Barańczak jest współczesnym polskim poetą, tłumaczem i eseistą, który w latach osiemdziesiątych wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Debiut poety miał miejsce w 1968 roku. Jego twórczość poetycka jest naznaczona peerelowską rzeczywistością – występują w nich cytaty pochodzący z nowomowy, a twórcy nieobce jest naigrawanie się z powiedzonek władzy czy popularnych sloganów. Wiersze niczym obrazki odmalowują ówczesny świat, w zgrabny sposób przedstawiają komiczne i smutne sytuacje – czytelnik śmieje się przez łzy. Barańczak jest trafnym obserwatorem zastanej rzeczywistości, więc wychwytuje ciekawsze paradoksy czasów PRL-u i daje im wyraz w swoich utworach.

Wiersz „Wypełnić czytelnym pismem” jest pastiszem na popularny wówczas zwyczaj (zjawisko to ma miejsce do dzisiaj) przeprowadzania różnorodnych ankiet. Wzory formularzy są bardzo do siebie podobne – schematyzm pytań i odpowiedzi niekiedy przeraża. Dla Barańczaka chwila refleksji nad typową ankietą stanowiła inspirację do napisania tego utworu.

Niecodzienny pomysł na stworzenie wiersza w formie niewypełnionej ankiety przywołuje barokowy konceptualizm. W utworze ma miejsce stylizacja; znajdują się w nim...

Podobne wypracowania