Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Szkice węglem” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szkic węglem to jedynie zarys, nieukończone dzieło, nakreślony pospiesznie, lekki i czarno-biały. Taki właśnie charakter ma nowela Sienkiewicza, które przedstawia rzeczywistość w sposób dość schematyczny, nakreślając kontury i nie wdając się w szczegóły. Autor opowiada historię o niesprawiedliwości i smutku, nie oceniając niczyjej postawy i tylko podając fakty. Właśnie ta szkicowość i lakoniczność są narzędziami przemawiania bardzo dobitnego, ponieważ czasem do mówienia o sprawach wielkich należy używać małych słów.

„Szkice Węglem” opowiadają historię chłopa Rzepy, który przez intrygę wójta wsi i pisarza gminnego traci wszystko, co składało się na jego życie. Podstawowym problemem utworu jest problem nieświadomości niewykształconych warstw społeczeństwa oraz ich milczącego przyzwolenia na zadawanie im gwałtu. Rzepa nie tylko musi bezczynnie znosić wyraźne pożądanie, jakim pisarz Zołzikiewicz darzy jego piękną żonę - przede wszystkim zostaje oszukany i zmuszony do podpisania dokumentu poborowego, który nie ma żadnej wartości (o czym chłop do końca nie ma najmniejszego pojęcia).

Postacią budzącą nawiększy smutek jest żona Rzepy, która bez wątpienia bardzo kocha męża. Na wieść o jego nieuchronnym...

Podobne wypracowania