Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw matki cierpiącej w literaturze - opracowanie

Motyw matki cierpiącej wiąże się nierozerwalnie przede wszystkim z postacią Matki Boskiej.

Biblia ukazuje nam historię życia, działalności, a później również cierpienia i śmierci Jezusa, pomijając nieco i marginalizując postać Maryi. Niewiele mamy wzmianek na temat jej traktowania wszystkiego, czego była świadkiem w życiu swojego syna, jednakże najbardziej znaczącym i wymownym elementem jest jej obecność pod krzyżem Chrystusa w godzinie Jego śmierci. Scena ta opisana w zaledwie paru zdaniach, w których Jezus ostatkiem sił przekazuje opiekę nad Maryją jednemu ze swoich uczniów, czyniąc ją tym samym jego matką (co ma oczywiście wymiar metaforyczny, chodzi bowiem nie o pojedynczego człowieka, ale o całą ludzkość), a następnie umiera i po zdjęciu z krzyża przez moment spoczywa w ramionach matki, stał się bardzo silnie działającą na twórców inspiracją do rozwijania tego wątku maryjnego w różnych dziedzinach sztuki.

Jeśli chodzi o literaturę, mamy dwa znaczące teksty odwołujące się do tego motywu. Pierwszy z nich, „Lament Świętokrzyski”, ukazuje nam właśnie postać Maryi stojącej pod krzyżem i patrzącej na konającego syna. Maryja jest tutaj podmiotem mówiącym w utworze. Prosi ludzi, by razem z nią opłakiwali...

Podobne wypracowania