Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zbigniew Herbert „H.E.O” - jako reinterpretacja mitu o Orfeuszu i Eurydyce

Zbigniew Herbert bardzo często sięga do postaci i motywów znanych z mitologii, by na nowo odkryć tkwiące w nich znaczenia. Historie znane starożytnym zostają przez współczesnego poetę opowiedziane na nowo, niejednokrotnie jego stosunek do mitów jest polemiczny. Tekst zatytułowany „H. E. O.” pochodzi z tak zwanej prywatnej mitologii, ukazuje bowiem znaną opowieść z nowym świetle.

Przede wszystkim zostają przesunięte akcenty dotyczące występujących w micie postaci. Już sam tytuł narzuca pewną hierarchę: na pierwszym miejscu postawiony zostaje Hermes, po nim Eurydyka, a dopiero na końcu Orfeusz. W wersji mitologicznej to słynny śpiewak i jego ukochana stanowią centralny punkt tej historii. Orfeusz nie mogąc znieść straty ukochanej, zstępuje do Hadesu, by ją odzyskać. Czyn to heroiczny, podyktowany miłością. Czyn, który zadziwia nawet bogów ciemności. Niezwykła muzyka Orfeusza wzrusza nawet erynie. Miłość okazuje się silniejsza od śmierci, Hades zgadza się, by Eurydyka wróciła na ziemię. Orfeusz zostaje więc ukazany jako heros, jego najskuteczniejszą bronią jest talent poety i muzyka. Niestety gubi go miłość i tęsknota. Hades zakazuje mu oglądać się za siebie, dopóki nie opuści podziemi. Szczęśliwy poeta rusza do...

Podobne wypracowania