Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - opis miasta w powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Barbara Niechcic po śmierci Bogumiła sprwowadziła się do Kalińca. Zamieszkała w czynszowej kamienicy przy placu Świętojańskim. W końcu mogła odpocząć, zrzucić z siebie obowiązki gospodyni. Jej mieszkanie składało się z dwóch słonecznych pokoi. Pani Barbara utrzymywała w nich nieskazitelny porządek. Okna pokoi wychodziły na plac Swiętojański, na którym znajdował się skwer z pomnikiem i studnia. Przez okna widać było wejście do parku. Z jednej strony owego wejścia mieścił się kościół, a z drugiej dziedziniec starego pałacu. Pałac otoczony był murem. Narrator dokładnie opisuje widok z okna mieszkania pani Barbary.

Bohaterka nieczęsto zapuszczała się w inne dzielnice miasta. Swoje podróże ograniczała do wyjścia na pocztę, gdzie wrzucała listy do dzieci, na rynek, na którym kupowała warzywa i owoce. Chodziła z odwiedzinami do rodziny. Zaglądała do Ostrzeńskich. Często zachodziła do czytelni. Miała teraz dużo wolnego czasu, mogła nadrabiać zaległości w lekturze. Czytała monografie historyczne, życiorysy, książki podróżnicze. Za powieściami nie przepadała, gdyż nużyły ją poufne wynurzenia, denerwowała histeryczność, a „podrygi miłosne” uważała za żenujące. Pani Barbara nie była również miłośniczką poezji. Liryzm i sentymentalizm...

Podobne wypracowania