Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Zielony Balonik” - powstanie kabaretu, jego historia i artyści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na początku 1905 roku Królestwem Polskim wstrząsnęły masowe wystąpienia chłopów i robotników walczących z carską władzą o poprawę ich sytuacji. Zostały krwawo stłumione przez wojska zaborcy, co skazało równocześnie dużej liczby z ich inicjatorów i przywódców na konieczność znalezienia dla siebie nowego miejsca. Wielu podjęło wtedy decyzję o przeprowadzce do Galicji, szczególnie zaś Krakowa, który w tamtym okresie był małym, prowincjonalnym miastem zdominowanym przez artystyczną bohemę.

Wir przemian zawładnął wówczas także krakowską Akademią Sztuk Pięknych, która po śmierci mistrza Matejki szybko otarła łzy i otworzyła swe podwoje na nowego ducha zmaterializowanego w osobie profesora Pankiewicza. Atmosferę pomnikowej powagi zastąpiło powszechne koleżeństwo pomiędzy studentami i wykładowcami, twórcza żartobliwość i wyjście ze sztalugami w plener, do ludzi. Właśnie w ramach Akademii zrodził się wobec tego pomysł założenia kabaretu na wzór tych, które funkcjonowały w większych miastach Francji. Według legendy grupa młodych artystów miała poświęcić na wymyślenie nazwy dla teatrzyku całą, niezwykle uciążliwą dla wątroby, noc w piwnicach szacownej uczelni, nazwa jednak przyszła...

Podobne wypracowania