Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Legenda żeglarska” - opracowanie, interpretacja i streszczenie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Legenda żeglarska” jest krótką opowieścią przypominającą parabolę. Opowiadając historię okrętu „Purpura”, Sienkiewicz tak naprawdę odnosi się do losów Polski będącej w trudnej sytuacji w połowie XIX wieku. Utwór można także interpretować jako ogólną refleksje nad kwestiami odpowiedzialności i troski o rzeczy najważniejsze.

Nie bez przyczyny utwór nosi tytuł legendy. Jak wiadomo, baśnie i ludowe opowieści zawierają w sobie ukryte prawdy odnoszące się do spraw ogólnoludzkich. Mają wydźwięk uniwersalny i przekazują treści alegoryczne. Zewnętrzna warstwa tekstowa jest tylko zasłoną, pod która kryje się prawdziwy wydźwięk utworu.

Fabuła przypowieści jest prosta: okręt „Purpura” uznawany był za szczęśliwą łajbę, która opierała się wszystkim sztormom i bez szwanku znosiła każdą burzę. Załoga nie bała się żadnej nawałnicy wierząc, iż szczęśliwy okręt zawsze ich ochroni. Rzeczywiście, łajba wiele razy wychodziła z najgorszej opresji bez szwanku. Nie dość, że stanowiła ochronę dla załogi, to jeszcze przyjmowała na swój pokład rozbitków, którzy nie mieli tyle szczęścia. Nieustanne szczęście jednak rozleniwiło kapitana i majtków. Nie dbali oni o okręt wierząc,...

Podobne wypracowania