Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Troja - upadek Troi. Troja w literaturze różnych epok

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Troja jest starożytnym miastem położonym na terenach dzisiejszej Turcji. Sławę zyskała wiele wieków temu, kiedy to grecki pieśniarz Homer wyśpiewał jej upadek będący zwieńczeniem trwającej dziesięć lat wojny trojańskiej.

Zamieszki wybuchły po tym, jak Parys – książę Troi – porwał najpiękniejszą na świecie kobietę, Helenę, która była żoną króla Sparty – Menelaosa. Motyw Troi jest więc czasami przedstawiany jako wielkie nieszczęście spowodowane przez namiętności odczuwane do kobiety.

Nie mniej znanym motywem jest także koń trojański, dzięki któremu miasto zostało zdobyte. Koń był pomysłem Odyseusza, który zaproponował wybudowanie wielkiej drewnianej figury i ofiarowanie jej Trojanom jako dar dla bogini Ateny. Niczego nieświadomi obywatele przyjęli podarunek nie wiedząc, że w środku ukryci są greccy wojownicy. Pod osłoną nocy wyszli oni z drewnianego konia, wpuścili resztę wojowników w obręb murów miasta i spalili je doszczętnie.

Jest więc Troja symbolem klęski miasta, które zostało zdobyte za pomocą niecnego podstępu. Topika odwołuje się także do braku przezorności mieszkańców grodu, którzy beztrosko przyjęli dar, mimo iż wiedzieli, że pochodzi on od wrogów.

Temat...

Podobne wypracowania