Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Tischner „Sztuka”, Stanisław Przybyszewski „Confiteor” - znaczenie sztuki i artysty w utworach. Porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

,,Sztuka” J. Tischnera oraz ,,Confiteor” S. Przybyszewskiego to dwa różne sposoby patrzenia na to samo zagadnienie. Można je usadowić na dwóch, przeciwstawnych biegunach. Oba traktują o sztuce i artyście, o roli jaka im przysługuje, o wartości i istocie aktu twórczego. Tischner jest na pewno bardziej liberalny niż Przybyszewski. W swoim eseju daje nam dokładne wytyczne czym jest sztuka i kiedy przestaje nią być.

Po pierwsze, sztuka to ciężka, pełna wyrzeczeń praca, dla siebie samego i dla czytelników. Odbiorcy uczestniczą w akcie kreacji na każdym jego poziomie. Bez nich dzieło nie istniałoby, byłoby bezużyteczne. Zadaniem artysty jest pokazanie ludziom tego, do czego sami dojść nie potrafią, co jest zbyt odległe dla nich, zbyt trudne do wyobrażenia, przyjęcia. Sztuka ukazuje im coś więcej aniżeli przyziemne, zwykłe, materialne sprawy, wnosi prostego ,,zjadacza chleba” na wyższy poziom intelektualny, czyni go czymś więcej aniżeli ,,robotem” mechanicznie wykonującym swoje obowiązki. Artysta uczy i wzbogaca sferę duchową i emocjonalną odbiorców. Ważne stają się więc wzajemne relacje, żywy kontakt z publiką, która dostarcza artyście również licznych inspiracji i natchnień, jest źródłem wiedzy o...

Podobne wypracowania