Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Zagajewski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przychodzi na świat we Lwowie, jednak szybko, w wyniku przesunięcia granic II RP, jego rodzina przenosi się do Gliwic. Po zakończeniu nauki w tamtejszym liceum ogólnokształcącym, młody Zagajewski rozpoczyna studia w Krakowie. Pasjonuje go filozofia oraz psychologia. W okresie studenckim współpracuje z czasopismami: „Odra” oraz „Student”. Przez jakiś czas, jako młody asystent prowadzi zajęcia z filozofii na uniwersytecie.

Ze względu na charakter jego twórczości, a także czas debiutu zostaje okrzyknięty czołowym przedstawicielem nowego nurtu literackiego zwanego krakowską Nową Falą ( także Pokoleniem ’68).

Dwa pierwsze tomy poetyckie Zagajewskiego, „Komunikat” (1972), „Sklepy mięsne” (1975), są właśnie deklaracją pokoleniowego manifestu mówiącego m.in. o obowiązku mówienia prawdy o otaczającej rzeczywistości i ukazywaniu zakłamania nowomowy.

W 1975 r po podpisaniu „listu pięćdziesięciu dziewięciu” Zagajewski zostaje objęty zakazem druku, jednak jego utwory wydawane są nadal w tzw. drugim obiegu (np. tom „List” z 1978, powieści: „Ciepło, zimno” z 1975, „Słuch absolutny” z 1979 ). W latach 1982-2002 pisarz przebywa w Paryżu....

Podobne wypracowania