Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Liebert - biografia, życiorys

Jerzy Liebert był polskim poetą żyjącym na początku dwudziestego wieku. Urodził się w 1904 roku w Częstochowie. Po ukończeniu lokalnego gimnazjum zadebiutował publikacją jednego ze swoich wierszy w chrześcijańskim magazynie „Czyn”.

Twórczość Lieberta wpisuje się w poetykę poezji dwudziestolecia międzywojennego, znał poetów związanych z grupą Skamander, przyjaźnił się z małżeństwem Iwaszkiewiczów. Liebert publikował swoje utwory na łamach takich czasopism jak „Skamander”, „Wiadomości Literackie” czy „Pamiętnik Warszawski”.

Twórczość Lieberta należy charakteryzować pamiętając, że poeta stworzył własny styl liryczny. Jego wiersze wyróżniają się niezwykłą wrażliwością na otaczający świat. Poeta oscylował wokół dwóch płaszczyzn tematycznych: pierwszą była religia chrześcijańska. Twórczość Lieberta obfituje w doznania religijne, poeta w swoich utworach kreuje postać nieustannie nawracającego się człowieka. Przedstawia momenty wiary i zwątpienia, zagłębia się w myśli i rozterki osoby, która szuka, odnajduje i traci Boga.

W jego utworach niekończące się potyczki ze Stwórcą często połączone się z opisem surowego, nieprzyjaznego człowiekowi, działania Boga. Ostatnie dwa wersy wiersza „Jeździec”: „Uczyniwszy na wieki wybór, w każdej chwili wybierać muszę” są najsłynniejszym fragmentem poezji Lieberta. Przekazują one w prostych słowach trudną prawdę dotyczącą wiary oraz czynności religijnych. Drugą płaszczyzną tematyczną, po której porusza się poeta, jest doświadczenie cierpienia, choroby i śmierci. Liebert był chory na gruźlicę – więc już jego choroba stanowiła bogate źródło doświadczeń. Jednak – mimo religijnego nacechowania poezji – w dziełach Lieberta umieranie nie jest wejściem do zaświatów. Poeta rzeczowo opisuje stan choroby, nierzadko posługując się ironią. Poeta opublikował trzy tomiki wierszy: „Druga ojczyzna” (1925), „Gusła” (1930) oraz „Kołysanka jodłowa” (1932). 

Poeta w 1925 roku podejmuje studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, jednak względy materialne nie pozwalają mu ich dokończyć. Liebert umiera przedwcześnie w 1931 roku, chorując na gruźlicę. 

Podobne wypracowania do Jerzy Liebert - biografia, życiorys