Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Klemens Janicki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wymieniając poetów renesansowych, z pewnością wspomnimy o Mikołaju Reju czy Janie Kochanowskim, jednak odrodzenie obfitowało w wielu pisarzy, którzy nie są tak popularni jak wspomniani „bogowie” polskiej literatury, niemniej ich twórczość jest bardzo ciekawa i warta uwagi. Jednym z takich twórców jest Klemens Janicki, który mimo iż uznawany jest za poetę polskiego, tworzył dzieła wyłącznie w języku łacińskim. Być może jest to powód jego mniejszej popularności. Pierwotnie jego imię i nazwisko brzmiało „Klemens z Januszkowa”, dopiero później, chcąc upodobnić się do zagranicznych humanistów, zlatynizował swoje imię na „Ianicius”, następnie „Ianitius”, by w końcu wrócić do polskiego brzmienia, które brzmiało już Janicki.

Artysta urodził się w 1516 roku w małej wsi pod Gnieznem, uczył się najpierw w pobliskim Żninie, a następnie w Poznaniu. Już wtedy młody poeta zainteresował się literaturą i napisał swój pierwszy tomik poetycki o oryginalnym tytule: „Vitae archiepiscoporum Gnesnensium”, czyli „Żywoty arcybiskupów gnieźnieńskich”, napisane z polecenia ówczesnego prymasa. W tym czasie znajdował się pod opieką...

Podobne wypracowania