Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dzieje Apostolskie - streszczenie skrótowe

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dzieje Apostolskie są niejako kontynuacją Ewangelii św. Łukasza. Ich autorem jest święty Łukasz, który przy pisaniu korzystał z relacji naocznych świadków. Opisywał także historie, w których sam uczestniczył.

Dzieje Apostolskie są poświęcone przede wszystkim historii działalności św. Piotra i św. Pawła. Wspomniani są tu także inni apostołowie.

Ta księga kanoniczna Nowego Testamentu rozpoczyna się dedykacją do Teofila i krótkim opisem wniebowstąpienia Jezusa. Następnie Łukasz mówi o tym, jak apostołowie, realizując nakaz Jezusa dotyczący rozpowszechniania Jego nauki, zbierają się, by uzupełnić swoje grono i rozpoczynają działalność misyjną.

Pierwszym ważnym wydarzeniem jest zesłanie Ducha Świętego. Miało ono miejsce w dzień Pięćdziesiątnicy, kiedy w Jerozolimie przebywało wielu pobożnych Żydów z różnych krajów. Posługiwali się oni różnymi językami. Kiedy jednak Duch Święty zstąpił na apostołów, otrzymali oni dar porozumiewania się w różnych językach, dzięki czemu wszyscy mogli ich zrozumieć. Wygłoszona wtedy mowa świętego Piotra poskutkowała nawróceniem się na chrześcijaństwo wielu Żydów.

Wraz z darem języków apostołowie otrzymali także dar uzdrawiania...

Podobne wypracowania