Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motywy średniowieczne - nawiązania do średniowiecza w literaturze polskiej późniejszych epok

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nazwa epoki - „średniowiecze” - została wymyślona przez przynależną do niej generację dla podkreślenia wiary w to, iż jest okresem przejściowym pomiędzy pierwszym przyjściem Chrystusa, a Jego ponownym zstąpieniem. Późniejsze epoki powtarzały tę nazwę w kontekście przekonania o ciemnocie i zacofaniu ówczesnego życia społecznego, kulturalnego i religijnego, niemniej jednak średniowiecze, dzięki swej różnorodności i nośności wielu motywów, stało się inspiracją dla wielu wybitnych twórców późniejszych epok.

Epoka oświecenia niejako już z nazwy stała w zdecydowanej opozycji wobec osiągnięć wieków średnich, ale to właśnie tutaj odnajdujemy jedno z najbardziej popularnych w literaturze polskiej dzieł inspirowanych kulturą i obyczajowością tamtego okresu. Dyptyk „Monachomachia” i „Antymonachomachia” Ignacego Krasickiego został stworzony w duchu niezwykle popularnego w średniowieczu gatunku literackiego, jakim były kroniki, opowiada bowiem dzieje pewnego zakonu z czasów króla Popiela w prześmiewczym stylu, utrzymanym w estetyce narracji heroicznej, czym nawiązywał również do niesłabnącej w średniowieczu popularności epopei. Krasicki wyśmiewa tutaj bardzo powierzchowną,...

Podobne wypracowania