Opis - opis liścia
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Podobno każdy liść jest jedyny w swoim rodzaju i na całym świecie nie sposób znaleźć dwóch, które byłyby identyczne – wszystkie różnią się drobnym szczegółem: a to układem żyłek, a to zagięciami, a to znów niepowtarzalnym odcieniem, dobranym z palety zieleni i brązów przez słońce, które każdy z najmniejszych nawet listków ogrzewa pod nieco innym kątem. Te wiosenne, młode i świeże, ogrzewa jeszcze nieśmiało i delikatnie, tylko na tyle, by nasączyć je energią, która wybuchnie w końcu soczystą, głęboką zielenią, odbijającą jego promienie. Intensywność tej barwy rozbudza zmysły z zimowego snu, dodając wigoru całemu światu, który pod zielonym sztandarem walczy z zimnem i szarugą, co roku odnosząc spektakularne zwycięstwo.
Nieco szalony, niemalże rażący seledyn wiosennych listków uspokaja się w końcu, jak i cała reszta natury, która po wiosennym i letnim szaleństwie płodności dąży do odpoczynku. Zielona barwa zdobiąca korony drzew staje się wtedy głębsza, bardziej stonowana i jakby bardziej elegancka, wprowadzając atmosferę spokojnego, harmonijnego ciepła, jakie towarzyszy nam w ostatnich dniach wakacji. Później zieleń liści zaczyna jaśnieć na powrót, płowiejąc pod promieniami dojrzałego słońca, które coraz częściej ozdabia małe płatki żółtymi piegami. Z nadejściem jesieni korony drzew zmieniają się jak biszkoptowe ciasto rosnące z wolna w piekarniku – z żółtych stają się brązowe, później zaś pustoszeją, usyłając trawniki i skwery szeleszczącym kobiercem.
Wtedy możemy do woli zbierać liście i tworzyć z nich pachnące jeszcze ciepłem lata bukiety. Gdzieniegdzie być może przydarzy się „uciekinier”, który schował się przed osuszającymi promieniami późno letniego słońca i zachował jeszcze wiosenną świeżość – głęboką i soczystą zieleń, miękkość i delikatność kwiatu, przede wszystkim zaś lekki, żywiczny zapach lasu.
I ten szybko zamieni się jednak w swoją własną rzeźbę, twardniejąc i przybierając barwę kory drzewa, z którego spadł na ziemię. Nie będzie już szumiał popychany wiatrem na inne listki, ale leżąc na ziemi cichutko stęknie za każdym razem, gdy trafi na niego krok jesiennego spacerowicza. Wiosną odrodzi się w „ciele” nowego listka – kolejnego, który dzięki układowi delikatnych żyłek, nieregularnym krawędziom i nietypowemu odcieniowi zieleni stanie się jednym z miliardów niepowtarzalnych, jedynych w swoim rodzaju listków.
Podobne wypracowania do Opis - opis liścia
- Baśń - Jak napisać baśń? Reprezentatywny przykład baśni
- Reportaż z wakacji
- Reportaż z podróży pt.: „Była to niezapomniana podróż”
- Reportaż ze szkolnej wycieczki do Krakowa
- Reportaż ze szkolnej wycieczki do Oświęcimia-Auschwitz
- Opis postaci literackiej - Justyna Orzelska
- Telewizja – okno na świat czy guma do żucia dla oka? Rozprawka
- Moja najciekawsza przygoda wakacyjna - opowiadanie
- Niezapomniana przygoda - opowiadanie z opisem przeżyć wewnętrznych
- Jakie przesłanie moralne skierowałbyś do ludzi żyjących w XXI w.?
- Najszczęśliwszy dzień mojego życia
- Mój autorytet - charakterystyka
- List Małego Księcia do Róży napisany z Ziemi - Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę”
- Dzięki temu moje życie ma sens...- rozwiń temat
- Każdy jest kowalem swojego losu - rozprawka
- „Mój dom - moja mała ojczyzna” - rozwiń temat
- Dlaczego od wieków ludzie się spieszą? Jak tempo życia wpływa na jego jakość? - rozwiń temat
- Dlaczego ludzie patrzą w niebo? Wypracowanie z wykorzystaniem czasowników
- William Szekspir „Romeo i Julia” - problematyka utworu
- William Szekspir „Romeo i Julia” - bohaterowie. Charakterystyka