Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Do Joachima Lelewela” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Joachim Lelewel był wybitnym polskim historykiem i działaczem politycznym. Prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie studiował Adam Mickiewicz. Wybitny poeta zadedykował swojemu nauczycielowi historii wiersz napisany z okazji rozpoczęcia kursu historii powszechnej. Miało to miejsce 9 stycznia 1822 roku.
   
Lelewel nauczał na uniwersytecie już wcześniej, bo w latach 1815-1818. Jego powrót kilka lat później wywołał u studentów bardzo ciepłe emocje. Podmiot liryczny w utworze jest zbiorowy, co może sugerować, iż mówią w nim wszyscy słuchacze wykładów Lelewela. Dzieło reprezentuje model liryki inwokacyjnej, czyli zwrotu do adresata. Jest nim oczywiście tytułowy historyk, postać niezwykle szanowana i podziwiana przez studentów.

„Znowuż do nas koronny znidziesz LEWELU / I znów cię obstąpią pobratymcze tłumy / Abyś naprawiał serca, objaśniał rozumy…” – ten cytat jest świadectwem tego, jak wielkim poważaniem cieszył się wybitny historyk. Pod jego adresem pada wiele pochwalnych słów: „Na świętym dziejopisa jaśniejąc urzędzie / Wskazujesz nam, co było, co jest i co będzie…”. Z perspektywy uczniów Lelewel jawi się jako ktoś...

Podobne wypracowania