Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rimbaud - wiersze, poezja - opracowanie tematu

Arthur Rimbaud jest fenomenem na skalę światową, jeśli chodzi o prekursorstwo w dziedzinie poezji. Jego najznakomitsze utwory powstały między szesnastym a dwudziestym rokiem życia, po którym to czasie chłopak całkowicie porzucił twórczość literacką. Mimo młodego wieku, stworzone przez niego dzieła na stałe weszły do kanonu literatury francuskiej i światowej, zostawszy uznane za jedne z najlepszych doby symbolizmu i stanowiące zapowiedź surrealizmu w literaturze.

Także i on uznawany jest za „poetę przeklętego” ze względu na awanturnicze, niemoralne zachowanie oraz skandale obyczajowe, których się dopuszczał. Przyczynił się nawet do rozbicia małżeństwa innego francuskiego poety, Paula Verlaine’a, który zafascynowany geniuszem młodzieńca wdał się z nim w burzliwy romans zakończony rozstaniem z żoną oraz – w późniejszym czasie – dwuletnim pobytem w więzieniu za ranienie kochanka bronią palną.

Rimbaud urodził się w 1854 roku w małej francuskiej wiosce. Surowe katolickie wychowanie nie skłoniło chłopca do głębokiej wiary, ale obudziło potrzebę polemiki z prawdami głoszonymi przez Kościół. Był wybitnym uczniem i od dzieciństwa przejawiał zdolności w rozmaitych dziedzinach, jednak literatura interesowała...

Podobne wypracowania