Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Olga Tokarczuk „Prawiek i inne czasy” - kosmogonia w powieści w nawiązaniu do Biblii i Mitologii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kosmogonia to przekonanie o pochodzeniu świata, oparte na Biblii, mitologii bądź określonej filozofii. Daje ona odpowiedź na pytanie: jak powstał świat?

Kosmogonia biblijna oparta jest na dwóch pierwszych rozdziałach Księgi Rodzaju, wchodzącej w skład Pięcioksięgu. Znajduje się w niej literacki opis stworzenia świata oraz dwa opisy stworzenia człowieka. Działanie Boga jest przemyślane i dokładne – wydaje się, że każdy kolejny krok Stwórcy jest następstwem poprzedniego, wszystko jest zaplanowane i logiczne. Pierwszego dnia Bóg stworzył światłość i oddzielił ją od ciemności, kolejnego niebo, trzeciego tworzy lądy, czwartego: słońce i księżyc, piątego zwierzęta wodne, lądowe i powietrzne. Szóstego dnia Bóg stworzył „na swój obraz i podobieństwo” kobietę i mężczyzną, a także obdarzył ich swoim błogosławieństwem. Następnie znajdziemy obrazowy opis stworzenia człowieka: ulepienie mężczyzny z prochu ziemi oraz stworzenie niewiasty z żebra mężczyzny – wiernej towarzyszki i pomocnicy. Świat i człowiek powstaje z woli jednego Boga.

Powstanie świata ukazane w „Mitologii” jest zupełnie inne. Parandowski w „Mitologii” opisuje stworzenie świata oraz pochodzenie bogów w następujący...

Podobne wypracowania