Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - tragizm Judyma

Tomasz Judym jest bohaterem powieści Stefana Żeromskiego zatytułowanej „Ludzie bezdomni”. Uznając pozytywistyczne ideały, traci szanse na miłość i osobiste szczęście. Z tego powodu możemy nazwać go postacią tragiczną.

Judym pochodził z biednej rodziny i wychował się w środowisku biedaków. Dzięki pomocy ciotki rozpoczął edukację i został lekarzem. Jego największym marzeniem było udzielenia pomocy ludziom potrzebujący, nędzarzom żyjących w strasznych warunkach. Warszawscy lekarze nie rozumieją jego poświęcenia ani optymizmu. Jego prywatna praktyka lekarska także nie spełnia swojego zdania, bo ludzie nie mając pieniędzy i obawiając się nadgorliwego medyka nie przychodzą do gabinetu.

Judym zostaje wykluczony ze środowiska kolegów-lekarzy. Odrzucony i nierozumiany nadal szuka życiowej drogi. Trafia do Cisów, potem do Zagłębia i wszędzie próbuje wcielić swoje społeczne ideały życie. Poznaje codzienność robotników, dowiaduje się, co jest przyczyną złego stanu zdrowia i pragnie uczynić wszystko, aby pomóc tym uciemiężonym ludziom. Podobnie jak w wielkim mieście, w tych miejscach doktor nie spotyka się z sympatią i życzliwością. Dla lekarzy jest dziwadłem, dla pacjentów tajemnicą. Nikt nie rozumie jego zaangażowania i szczerych chęci. Judym czuje, że musi pomagać biednym ludziom, ponieważ sam pochodził z biednej rodziny. Ma wyrzuty sumienia wobec brata, któremu nie powiodło się tak dobrze jak jemu.

Kiedy poznaje piękną Joasię i zakochuje się w niej z wzajemnością, wydaje się, że jego droga obrała właściwy tor. Ale szczęście zakochanych nie trwa długo. Tomasz nie zamierza bowiem rezygnować z uświadamiania społeczeństwa ani pomocy jego najbiedniejszym warstwom. Co dziwne, uważa, że związek z Joanną będzie przeszkodą w realizacji jego planów. Judym obawiał się, że miłość pochłonie go bez reszty i nie będzie potrafił skupić się na pracy. Porzuca więc dziewczynę, by powrócić do swojej misji.

Tragizm Tomasz polega na wewnętrznym rozdarciu, którego doświadcza. Bohater musiał podjąć niezwykle trudną decyzję. Wybór między miłością a ideami okazał się dramatyczny. Choć Judym wybiera pracę wiemy, że bardzo cierpi i jest nieszczęśliwy. Zaskakująca jest również postawa społeczeństwa. Zamknęło się ono na młodego doktora chociaż miał wiele do powiedzenia. Był nierozumiany i wyśmiewany, co jednak nie odbierało mu chęci i motywacji do dalszej walki o lepszy los dla ludzi ubogich.

Doktor Judym jest postacią tragiczną, ponieważ nikt nie wierzy w jego pracę, nikt jej nie docenia. Młody mężczyzna rezygnuje z prawdziwej miłości i spokojnego życia dla idei. Możemy się domyślić, że było to daremne poświęcenie….

Podobne wypracowania do Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - tragizm Judyma