Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - tragizm Judyma

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tomasz Judym jest bohaterem powieści Stefana Żeromskiego zatytułowanej „Ludzie bezdomni”. Uznając pozytywistyczne ideały, traci szanse na miłość i osobiste szczęście. Z tego powodu możemy nazwać go postacią tragiczną.

Judym pochodził z biednej rodziny i wychował się w środowisku biedaków. Dzięki pomocy ciotki rozpoczął edukację i został lekarzem. Jego największym marzeniem było udzielenia pomocy ludziom potrzebujący, nędzarzom żyjących w strasznych warunkach. Warszawscy lekarze nie rozumieją jego poświęcenia ani optymizmu. Jego prywatna praktyka lekarska także nie spełnia swojego zdania, bo ludzie nie mając pieniędzy i obawiając się nadgorliwego medyka nie przychodzą do gabinetu.

Judym zostaje wykluczony ze środowiska kolegów-lekarzy. Odrzucony i nierozumiany nadal szuka życiowej drogi. Trafia do Cisów, potem do Zagłębia i wszędzie próbuje wcielić swoje społeczne ideały życie. Poznaje codzienność robotników, dowiaduje się, co jest przyczyną złego stanu zdrowia i pragnie uczynić wszystko, aby pomóc tym uciemiężonym ludziom. Podobnie jak w wielkim mieście, w tych miejscach doktor nie spotyka się z sympatią i życzliwością. Dla lekarzy jest dziwadłem, dla pacjentów tajemnicą. Nikt nie rozumie jego zaangażowania...

Podobne wypracowania