Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Nałkowska „Granica” - charakterystyka Zenona Ziembiewicza

Zenon Ziembiewicz to główny bohater powieści Zofii Nałkowskiej pt.: „Granica”. Pochodzi z Boleborzy, dokąd zawsze wracał na wakacje po zakończeniu nauki w mieście. Tutaj też poznał Justynę Bogutównę, córkę kucharki, która służyła w domu jego rodziców. W mieście nawiązał z kolei znajomość z Elżbietą Biecką – swoja późniejszą żoną, której podczas nauki udzielał korepetycji.

Na studia Zenon wyjechał do Paryża. Dzięki Czechlińskiemu, właścicielowi gazety „Niwa”, zdobył pieniądze na ich ukończenie. W Paryżu związał się z Adelą, dziewczyną bardzo w nim zakochaną, której uczuć on jednak nie odwzajemniał. Po powrocie do Polski odnowił znajomość z Justyną i nawiązał z nią romans. Kontynuował go nawet wtedy, gdy zaręczył się z Elżbietą, oszukując je obie. Wkrótce jednak zdecydował się powiedzieć narzeczonej o swoim romansie, gdyż Justyna spodziewała się dziecka Zenona. W ten sposób stracił narzeczoną. Z Bogutówną nie chciał się wiązać, dlatego dał jej pieniądze na aborcję. Czyn ten świadczy o jego nieodpowiedzialności. Nie chciał bowiem ponosić konsekwencji swoich czynów, dlatego przekupił biedną dziewczynę. Niedługo po tym odzyskał Elżbietę, długo przekonując ja do powrotu....

Podobne wypracowania