Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Alchemik” Paulo Coelho - czy warto przeczytać powieść brazylijskiego pisarza?

Ponad 15 milionów czytelników na całym świecie. To pierwszy powód, dla którego warto przeczytać „Alchemika” Paulo Coelho. Bynajmniej nie dlatego, że tylu czytelników nie może się mylić. Młody, dociekliwy badacz literatury powinien jednak zastanowić się nad fenomenem prozy brazylijskiego pisarza i sprawdzić co pociąga rzesze czytelników z różnych kręgów językowych, kulturowych, cywilizacyjnych, a nawet społecznych. Aby to zrobić – czytelnik musi koniecznie zapoznać się z treścią zagadnienia.

W tym przypadku przedmiot obserwacji jest szczególnie ciekawy, ponieważ „Alchemik” podobnie jak inne powieści tego twórcy, budzi skrajnie odmienne emocje. Dla jednych Coelho jest wybitnym pisarzem, dla innych zwykłym grafomanem, a nawet czarownikiem wykorzystującym swoje alchemiczne zdolności do rzucania uroku na czytelników, by kupowali jego książki. Żadnej ze stron nie możemy przyznać racji dopóki nie zbadamy możliwych powodów zajmowania takich, a nie innych stanowisk. Nasza ocena powinna wynikać z wrażenia, jakie „Alchemik” w nas pozostawi, warto więc podejść do lektury bez niepotrzebnych uprzedzeń czy opinii narzucanych przez teoretyków literatury. Siłą prozy Paula Coelho jest bowiem przede wszystkim właśnie to mistyczne, bardzo subiektywne i trudne do opisania uczucie, z jakim czytelnik pozostaje po przewróceniu ostatniej stronnicy.

„Alchemik” jest lekturą szczególnie godną polecenia dla osób młodych, o otwartych umysłach, które nie zostały jeszcze obciążone pełnym kursem teorii literatury, a przede wszystkim – problemami związanymi z wkraczaniem w dorosłość.

Powieść stanowi bowiem doskonały przewodnik po rozmaitych prawdach, których każdy młody człowiek uczy się na drodze do dorosłego życia, przy czym dydaktyczny wykład został  ujęty w fascynującą, pełną magii, przygodowości i zwrotów akcji formę, dzięki której gorzka pigułka okazuje się łatwa do przełknięcia. Co więcej – przechodząc przez kolejne stopnie alchemicznego wtajemniczenia czytelnik ma poczucie, że bierze udział przede wszystkim w ekscytującej baśni, a przekaz, który się w niej kryje, utrwala się zupełnie samorzutnie w jego podświadomości. Z tego też powodu często można spotkać się z relacjami osób znających już „Alchemika”, iż powieść przeczytali jednym tchem, w przeciągu bardzo krótkiego czasu, jednak jeszcze bardzo długo po odłożeniu książki na półkę rozmyślali nad losami Santiago i odniesieniem ich do własnego życia.

Lektura powieści Paulo Coelho to czysta przyjemność, z której niejako mimochodem możemy wyciągnąć rozmaite wskazówki dla nas samych. Dlatego zdecydowanie warto sięgnąć po „Alchemika”, niezależnie od krążących na jego temat opinii.

Podobne wypracowania do „Alchemik” Paulo Coelho - czy warto przeczytać powieść brazylijskiego pisarza?