Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Przedwiośnie” - „Rewolucja ideowa Cezarego Baryki” - rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stefan Żeromski głównym bohaterem swojej powieści politycznej z 1923 roku uczynił dość nietypową postać. Wydarzenia w ,,Przedwiośniu” -  utworze oskarżeniu i sądzie nad polską rzeczywistością powojenną, oceniane są i rejestrowane przez człowieka, który z Polską miał niewiele wspólnego.

Cezary Baryka, bo o nim mowa, jest osobą z zewnątrz. Urodził się i wychował w Rosji. Dzieciństwo i wczesne lata młodzieńcze spędził w Baku, gdzie jego rodzice otaczali go nadzwyczaj troskliwą opieką. Baryka jest bohaterem niezwykle dynamicznym. Na kartach powieści nieustannie stacza bój z własnymi poglądami, próbuje zrozumieć kim naprawdę jest, określić swoją tożsamość, a potem znaleźć najlepszą drogę wśród proponowanych mu rozwiązań naprawy kraju. Jego stosunek do rzeczywistości zmienia się diametralnie po ciężkim doświadczeniu rewolucji rosyjskiej. W 1914 r. wybucha pierwsza wojna światowa, ojciec Cezarego zostaje powołany do wojska. Pozostawia na pastwę losu jedynaka i przestraszoną nagłą odpowiedzialnością żonę. Dla Czarusia jest to czas wielkiej swobody oraz  inicjacji z wszelką nowością.

Ta samowola osiąga apogeum w 1917 roku, kiedy w Baku wybucha rewolucja. Cezary nie rozumie jeszcze czym jest ta krwawa, bratobójcza...

Podobne wypracowania